úterý 30. srpna 2016
08 - Šití, balkón, box a knihy
Měsíc srpen se mi zapíše do života jako měsíc změn. Krom toho, že mi přinesl pár opravdu velkých (ve většině případů) pěkných věcí, mě donutil se zamyslet nad tím, co člověku udělalo upřímnou radost. Odpovědi jsou překvapivě jednoduché; zalévání květin, šití, výlet do skal, povídání o knihách, box, noví přátelé.
sobota 20. srpna 2016
Dítě číslo 44
Brutální vraždy, teror státní bezpečnosti a surová jednoduchost. Dítě číslo 44 představuje prvotinu britsko-švédského autora Toma Roba Smitha, za niž získal nominaci na prestižní Bookerovu cenu. Smith první ze série thrillerů situovaných do 50. let stalinistického svazu otevírá scénou, v níž připomíná hladomor, který panoval na Ukrajině v letech 1932-1933. Snahu o přežití líčí očima dvou bratrů, kteří se vydávají do lesa chytit kočku. Zatímco na ni pořádají hon, někdo další loví je. Kanibalismus během hladových let vypráví také Doba z druhé ruky Světlany Alexijevičové, který patří mezi mé letošní knižní top knihy.
sobota 13. srpna 2016
Královna detektivek, věčná optimistka, novinářka s velkým N. Dámy, které stojí za to číst
Němcová, Světlá, Legátová. Seznam knih k maturitě, z něhož jsem před lety vybírala, bohužel neobsahoval víc ženských jmen, než tyto tři. Což je zatraceně málo. Ženy totiž pracují s postavami, emocemi i výběrem tématu mnohdy velmi odlišně než jejich mužští protějšky. Možná i proto mám neustálou tendenci mluvit o některých autorkách jen jako o Jane (Austen), Betty (MacDonaldové) či Agathě (Christie) jako bychom se už dávno znaly.
úterý 9. srpna 2016
Rozdílné pohledy na válku. Jak ji viděli Židé, vojáci, nacisté i obchodníci
Brána do Osvětimi |
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)